SARS-CoV-2 (Covid-19) Hastalığında Nutrisyon [Tepecik Eğit Hast Derg]
Tepecik Eğit Hast Derg. 2020; 30(2): 118-125 | DOI: 10.5222/terh.2020.15689  

SARS-CoV-2 (Covid-19) Hastalığında Nutrisyon

Aykut Sarıtaş1, Taner Çalışkan1, Mehmet Burak Öztop2
1Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Anestezi Ve Reanimasyon, İzmir
2İzmir İl Sağlık Müdürlüğü

Şu anda, beslenme ve COVID-19 arasında optimum etkileşimi önermek için yeterli veri yoktur. Geçmişte influenza pandemilerinde yetersiz beslenme ve kıtlık, genç popülasyon da dahil olmak üzere yüksek hastalık şiddeti ve mortalite ile ilişkili olarak bulunmuştur. Nutrisyon tedavisi, SARS-CoV-2 enfeksiyonu hastalarında meydana gelebilecek komplikasyonları ve olumsuz sonuçları azaltma potansiyeline sahip olup tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Yetersiz beslenmenin önlenmesi, teşhisi ve tedavisi, COVID-19 hastalarının tedavisine rutin olarak dahil edilmelidir. Covid-19 enfeksiyonunda nutrisyon yönetimi hakkında birçok belirsizlik devam etmekte olup öneriler şu an için ESPEN ve ASPEN yönergelerine, uzman görüşlerine ve klinik deneyimlere dayanmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Nutrisyon, Covid-19, Pandemi, Mortalite


Nutrition in SARS-CoV-2 (Covid-19) Disease

Aykut Sarıtaş1, Taner Çalışkan1, Mehmet Burak Öztop2
1University of Health Sciences Tepecik Education and Research hospital
2Izmir Provincial Health Directorate

Currently, there is insufficient data to suggest optimal interaction between nutrition and COVID-19. In the past, malnutrition and famine in influenza pandemics have been associated with high disease severity and mortality, including the young population. Nutrition therapy has the potential to reduce the complications and negative results that may occur in patients with SARS-CoV-2 infection and is an integral part of the treatment. Prevention, diagnosis and treatment of malnutrition should be routinely included in the treatment of patients with COVID-19. Many uncertainties about nutritional management remain in Covid-19 infection, and recommendations are currently based on ESPEN and ASPEN guidelines, expert opinions and clinical experience.

Keywords: Nutrition, Covid-19, Pandemic, Mortality


Aykut Sarıtaş, Taner Çalışkan, Mehmet Burak Öztop. Nutrition in SARS-CoV-2 (Covid-19) Disease. Tepecik Eğit Hast Derg. 2020; 30(2): 118-125

Sorumlu Yazar: Aykut Sarıtaş, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (10 kere görüntülendi)
 (792 kere indirildi)Copyright © 2020 Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dergisi. Tüm Hakları Saklıdır.
Lookus & OnlineMakale