Santral Kökenli Vertigo: İki Olgu [Tepecik Eğit Hast Derg]
Tepecik Eğit Hast Derg. 2000; 10(1): 51-54 | DOI: 10.5222/terh.2000.78084  

Santral Kökenli Vertigo: İki Olgu

Metin Murat Özçelîk1, Mustafa Özkan1, Fadime Güven1, Yaşar Zorlu1
SSK Tepecik Eğitim Hastanesi Nöroloji Kliniği, İzmir

Vestibuler korteksin tek taraflı iskemik lezyonlarında dirençli vertigo atakları görülebilmektedir. Kliniğimizde izlenen ve ileri nöroradyolojik yöntem ile santral kökenli veritgo tanısı alan iki olgu sunulmaktadır. Baş dönmesi, bulantı, kusma yakınması ile başvuran 40 yaşındaki erkek hastamızda Single Photon Emission, Computed Tomograpy (SPECT) ile ve yine tedaviye dirençli baş dönmesi, denge kusuru yakınması ile başvuran 41 yaşındaki kadın hastamızda da Position Emission Tomograpy (PET) ile tskeminin non-dominat hemisfer paryetal lobjda olduğu saptandı. Bu şekilde tedaviye dirençli vertigo, bulantı kusma ve denge kusurlu olgularda santral orijin de düşünülmeli ve ileri yöntemlerle aratışırmalıdır.

Anahtar Kelimeler: Vestibuler korteks, Nistagmus


Central Neurogenıc Vertigo: Two Patients

Metin Murat Özçelîk1, Mustafa Özkan1, Fadime Güven1, Yaşar Zorlu1
SSK Tepecik Eğitim Hastanesi Nöroloji Kliniği, İzmir

Intractable vertigo attacks can be seen in the ischemic lesions of unilateral vestibuler cortex. We present here two central neurogenic vertigo patients diagnosed by advanced neuroradiologic procedures. In 40 years old male who had nausea, vomiting, ataxia; 41 years old female who had intractable vertigo and ataxia, parietal lob ischemia was diagnosed by Single Photon emission Computed Tomography (SPECT) in the former and Position Emission Tomography (PET) in the later patient. Central origin must be considered in the patients who had intractable vertigo, nausea, vomiting, ataxia and advanced neuroradiologic diagnostic procedures must be performed.

Keywords: Vestibuler cortex, Nystagmus


Metin Murat Özçelîk, Mustafa Özkan, Fadime Güven, Yaşar Zorlu. Central Neurogenıc Vertigo: Two Patients. Tepecik Eğit Hast Derg. 2000; 10(1): 51-54


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş


Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar
 (2 kere görüntülendi)
 (553 kere indirildi)Copyright © 2020 Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dergisi. Tüm Hakları Saklıdır.
Lookus & OnlineMakale